top of page

Governors at South Hill

Welcome to the Governors’ page of our school website.  We are very fortunate to have a team of enthusiastic and caring governors who support the continual improvement of our school.    

 

Governors have general responsibility to parents and the Local Authority for the effective management of our school, acting within the framework set by national legislation and the policies of the Local Authority. 

 

It is the role of the Governors to ensure that our pupils get the best possible education and that standards are high within the school. 

 

The Governing Body consists of representatives from parents, staff, the Local Authority and members co-opted by the Governing Body who have the skills required to contribute to the effective governance and success of our school.

 

The Governing Board currently meets six times a year.    

If you are interested in becoming a governor, please contact the school office to find out if we have any vacancies.  admin@southhill.herts.sch.uk 

 

Take care and best wishes

 

Hans Peters

Chair of Governors

Our Governors (as at 1 September 2022)

Mr Hans Peters
Chair of Governors
Co-Opted Governor
Date appointed:  08 December 2017
Term of office ends: 07 December 2025
Miss Joanne Wellbelove
Co-Headteacher - Ex-officio member of the Governing Body
Date appointed:  07 January 2020
 
Miss Leah Wren
Co-Headteacher; Co-opted Governor
​Date appointed:  06 February 2020
 
Mrs Siobhan Graham
Co-opted Governor
Date appointed:  12 July 2021
Term of office ends: 11 July 2025

Mrs Claire Peters

Parent Governor
Appointed by Governing Body
Date appointed:  03 October 2016
Term of office ends: 05 October 2024
Mr Sekukuni Sisulu
Parent Governor
Elected by parents
Date appointed:  14 October 2021
Term of office ends: 12 October 2025
Mrs Vicky Shaw
Co-opted Governor
Date appointed:  25 November 2021
Term of office ends: 12 November 2025
Mrs Katie Stewart
LA Governor
Appointed by the Governing Body
Date appointed:  03 October 2017
Term of office ends: 02 October 2025

Mrs Hayley Yendell

Co-opted Governor

Date appointed:  30 November 2020

Term of office ends: 30 November 2024

Mrs Lisa Clare

Staff Governor

Elected by staff

Date appointed:  19 January 2022

Term of office ends: 18 January 2026

Mr Jamie Banner

Co-opted Governor
Date appointed:  06 December 2022
Term of office ends: 05 December 2026

 

Ms Jodie Fripp

Parent Governor
Appointed by Governing Body
Date appointed:  06 December 2022
Term of office ends: 05 October 2026
​​
Minutes of Meetings
thumbnail_IMG_0726 (2).jpg

South Hill is a vibrant school offering a creative curriculum in an outstanding environment.  We are fortunate to have a team of brilliant, dedicated staff who all serve our school with commitment, patience and positivity.  It is thanks to them that our children are happy, cared for and learning."

 

Mr Hans Peters - Chair of Governors

To contact the Governing Body, please email:

chair@southhill.herts.sch.uk 

2022-23

For earlier years, please contact the school.

Left within the last year

 

Mrs Tooba Ahmed                          

Parent Governor

Elected by parents

Date appointed:  14 October 2021

Stepped down:  31 August 2022

 

Mrs Kate Chafer

Co-opted Governor

Appointed by GB/Board

Date appointed:  10 September 2019

Stepped down:  19 March 2022

bottom of page